Здравец

Обикновеният здравец (Geranium macrorrhizum) е многогодишно растение от семейство Здравецови (Geraniaceae). От него се добива гераниево етерично масло.

Здравецът е многогодишно тревисто растение от рода Гераниум (Geranium). Наред с градинското мушкато (което спада към същия род),здравецът се е превърнал в традиционен представител на декоративната домашна флора в България. Отглежда се както в сандъче на балкона, така и като почвено покритие на тротоари, алпинеуми и градинки. Вирее на слънце и на сянка до 2500 м. надморска височина, а като билка за здраве се използват листата, корените и цветовете му. 

От десетките видове здравец, най-популярен е обикновеният (див) здравец, разпространен в цяла Европа. Той има едри, жилести, леко лепкави и дълбоко нарязани листа, крепящи се върху дълги и дебели месести стъбла. Коренищата са дебели, хоризонтално разположени(разклоняват се на повърхността на почвата), с кафеникав оттенък и са богат източник на етерични масла. Здравецът цъфти през първите летни месеци и повторно през есента в бели и лилаво-розови багри. Цветчетата са събрани във връхни съцветия върху дълги стъбла и имат тичинки с прашници.

Латинско наименование:Geranium macrorrhizum 
Семейство:Здравецови
Род: Гераниум (Geranium)
Родина: Южна Африка, Европа

Българското наименование на растението – „здравец“, не е случайно. Коренът на думата идва от „здраве“, вероятно защото растението е богат източник на етерични масла, полифенолни съединения и антиоксиданти. То се прилага широко в народната медицина, присъства във фолклорните обичаи за здраве и дълголетиеЗдравецът се отглежда като билка за здраве, защото служи като ефективен лек при хипертония, безсъние, превъзбуда на нервната система, кръвоизливи и кожни възпаления. Лечебните вещества се извличат след изсушаване и запарване на корените, листата и цветовете му. Наземната част (листата и цветовете) се събира по време на цъфтеж, а коренищата – през пролетта и есента. 

  • Почва – Здравецът обича добре дренирана градинска почва, но вирее успешно в скалисти и планински райони с песъчлива и глинеста почва. През лятото трябва да се подхранва всяка седмица. През пролетта, на около 20 – 25 дни добавяйте специлани подхранващи вещества към водата за полизване. Пресажда се през март. Не обича присъствието на други растителни представители, защото ги възприема като бурени и ги задушава.
  • Поливане – Обича влагата, но не трябва да се преполива (изчакайте почвата да се оттече добре). През лятото се нуждае от повече вода, така че няма да сгрешите, ако го поливате обилно на 2-3 дни. През зимата поливането се ограничава, тъй като изпада във вегетативен период. Издържа на продължителна суша, но спира да се развива.
  • Светлина – Здравецът вирее еднакво добре на сянка и на светло, но не под преките слънчеви лъчи, защото листата му пожълтват и изсъхват (затова най-добрият вариант е полусенчест район). До май месец може да се отглежда в затворено помещение, след което е препоръчително да се изнесе на открито.
  • Температура – През лятото здравецът вирее при умерена температура (18 – 22 градуса Целзий), а през зимата – около 8 градуса Целзий.
  • Размножаване – Здравецът се размножава чрез резници през август и чрез семенапрез януари.

Други популярни видове здравец: Блатен здравец (Geranium palustre), Гълъбов здравец (Geranium columbinum), Нежен здравец (Geranium molle) и Блестящ здравец (Geranium lucidum)

При благоприятни условия здравецът ще се развива успешно между 3 и 10 години, радвайки ви с вечнозелените си листа и пъстри цветчета. Преди да решите да го използвате като билка за здраве обаче, консултирайте се със специалист и спазвайте точната дозировка в рецептите.

Основни форми на приложение за лечение

Здравец или още гераниум, както е латинското наименование на растението, може да използвате за лечение под няколко форми. Най-лесно е да си приготвите чай.

здравец

 

Под формата на тинктура също се използва с лечебни цели.

Предпочитан вариант за външно приложение е етеричното масло. То е силно концентрирано и употребата му предполага предварително разреждане във вода или базово масло.

Чай от здравец (листа)

Чай от здравец се приготвя от листата. Може да добавите и цветчета. Изсипете лъжица от билката в 2 чаши студена вода. Настоявайте 3 часа. Отпивайте от прецедената течност няколко пъти дневно.

Чай може да приготвите и от корена на растението. Трябва Ви количеството от чаена лъжица от суровината. Кипнете го в 200 мл студена вода.

Оставете течността да кисне за още четвърт час, след това я прецедете. Благоприятно повлиява при анемия и проблеми със секрецията на вътрешните органи.

Отвара от листа и корени

Отвара от уханния здравец се приготвя лесно. Вземете 1 супена лъжица сушен здравец (корен и лист), налейте 200 мл вряща вода и оставете на огъня в продължение на 5 минути. След това охладете сместа и филтрирайте.

Върнете първоначалния обем на течността чрез добавяне на вряща вода. За лечебни цели се препоръчва прием на 1-2 супени лъжици от този лек по време на хранене. Това правете 3 пъти на ден. Лекът е изключително ефективен при възпаление на горните дихателни пътища.

Етерично масло от здравец

От листата на уханната билка, обработени чрез дестилация с водна пара, се получава ценното етерично масло от здравец. Нотки в аромата му леко напомнят уханието на рози. Маслото от уханния здравец е ефирно и без цвят.

Подходящо е за употреба при възпаление на ухото, носа и гърлото. Не случайно в миналото здравецът е бил наричан лекар уши нос-гърло.

Етеричното масло от здравец е мощен енергизиращ коктейл. Той повишава физическата и умствената дейност. Премахва дори чувството за малоценност.

Външно се използва за регенериране кожата след изгаряния и измръзване. Подходящо е за лечение на обриви и суха екзема.

В маслото се съдържат компоненти, съдействащи за нормализиране на циркулацията на кръвта в сърцето и кръвното налягане. То се използва и като мощен аналгетик.

Само няколко капчици от него помагат за успокояване на всякаква невралгия.

Изключително ценно е това масло за жени. То участва в нормализиране на хормоналните процеси в организма. Съдейства за успокояване на предменструален синдром. Облекчава болката по време на менструация. Също така облекчава депресията. Външно и вътрешно може да се използва при възпаления на млечната жлеза.

Лечението с него не бива да продължава повече от 14-20 дни. Не е препоръчително да го пиете на празен стомах. Дозата от този лек е по капка, разтворена в 100 мл вода.

Препоръката е вътрешният прием на етеричния извлек да бъде осъществяван само под лекарски контрол.

Още лечебни приложения на масло от здравец

Здравец помага в начална форма на очни възпаления. Капчица от уханното масло помага да се справите с неприятния херпес. Нанесете количеството отетеричния извлек върху памучен тампон.След това го приложете върху засегнатото място. Задръжте няколко секунди. Повторете процедурата по няколко пъти на ден. Ще останете учудени от бързия ефект.

Маслото може да се използва и като средство за масажиране на измръзналите места. Просто смесете пет капчици от него с малко количество базово масло и масажирайте засегнатата област.

При главоболие втрийте по капка-две от вътрешната страна на китките. Може да поставите няколко капки от маслото в аромата лампа. Методът помага за снемане на напрежението и стреса.

За дамите в менопауза и тези, които се оплакват от предменструален синдром, помагат масажи с маслото. Използват се няколко капчици от него, разредени в една лъжица база. При масажа се набляга на долната част на корема и гърба.

Парни инхалации (2-5 капки масло) водят до бързо облекчение при респираторни проблеми.

Уханното масло е и мощен афродизиак. За да се уверите в това негово свойство, достатъчно е да разтворите 8 капки от него във водата във ваната.

Извлек от здравец (корени), тинктура

Извлек от здравец се приготвя лесно. За воден извлек използвайте свеж корен здравец. Необходимото количество е две лъжици. Залейте с 500 мл вода и киснете осем часа. След това прецедете.

Количеството трябва да погълнете на глътки. Правете това преди хранене. Този лек е благоприятен най-вече за сваляне на кръвното и за регулиране на сърдечната дейност.

За направата на тинктура трябва да си набавите спирт (98 градуса). За нейното приготвяне се използват свежи листа. С тях се пълни един буркан от 200 грама. Важно е да не притискате листата.

Залейте ги със спирта. Нивото на течността трябва да достигне до ръба на буркана. Настоявайте в продължение на месец.

След това филтрирайте тинктурата и пристъпете към употребата й. Тя е незаменимо средство за постигане на оптимални нива на кръвната захар.

За тази цел трябва да приемате трикратно по 25 капки от лека. Количеството се разтваря в чаша вода. Задължително е да се поглъща непосредствено преди консумация на храни.

Сок от здравец за начална катаракта

Ако катаракта е в ранен етап, ценният здравец помага за излекуване и избягване на последващи усложнения. Направете сок от свежото растение. Ежедневно капете в ъгъла на окото по капчица от него.

Този сок не само помага за запазване на зрението, но и гарантира неговото подобряване. При съмнения за замърсяване на окото и влошаване на зрението, веднага прибегнете към него.

Медена вода със здравец

При възпаление на клепачите пригответе си медена вода със здравец. Използва се за измиване на очите сутрин и вечер. Приготвянето й е изключително просто.

Вземете десет стръкчета здравец и нарежете листата. Прибавете ги към чаша вода Добавете и чаена лъжичка мед.

Всичко се разбърква добре и се оставя да престои през нощта. Руските лечители препоръчват този лек да се приготвя при пълнолуние и да се остави на място, до което има достъп лунната светлина.

Този вековен лек се използва за измиване на възпалени очи.

За какво помага здравец в спалнята?

здравец

Среща се и здравец с бели цветчета.

Здравец е растението, което задължително трябва да сложите в спалнята си. Причините за това са много. На първо място е способността на уханната билка да убива микробите и бактериите във въздуха.

Ароматът й успокоява при нервност. Спомага за по-лесно заспиване и помага на тези, които се оплакват от безсъние. Повишава желанието за интимна близост. Участва активно в регулиране на женските хормони.

Единственият недостатък е силният аромат на здравеца, който действа като алерген.

Здравец от кръщение

Здравеца от кръщението на детето е добре да се запази. Поверието гласи, че малкото християнче трябва да спи върху него (китката се слага под матрака).

Когато детето е неспокойно и майката се съмнява, че е станало жертва на „зли“ очи, част от китката се слага в съд с горящ тамян и с него се обхожда стаята.

В козметиката и парфюмерията

Уханното масло е надеждно средство за избавяне от целулит. Просто смесете 20 капки от него с 20 мл базово масло. Нанасяйте ежедневно чрез масаж върху засегнатите зони.

При въшки може да разчитате на масло от здравец. Няколко капки от него прибавете към шампоана, който използвате. Ароматът на невероятната билка отблъсква неприятните паразити.

Акнето също се оказва безсилно пред лечебната мощ на чудния здравец. Необходимо е да капнете 2-3 капки от маслото върху памучен тампон. След това туширайте с него неприятните пъпки. Не отмивайте веднага с вода.

Други рецепти от народната медицина

Народната медицина предлага куп варианти за лечение със здравец. Билката е незаменима при проблеми с ушите, най-вече отит. Лековете с нея повлиява благоприятно на стомаха, сърцето и всички органи с вътрешна секреция.

Те притежават венотонично действие. Повлияват благоприятно върху здравината на капилярите и кръвоносните съдове.

Лечение на отит

здравец

Уханният здравец радва и с очарованието на цветчетата си.

Уханният здравец намира приложение при лечение на отит. Любима рецепта в случая е поставянето на свеж лист от растението директно в ухото. Може да се използва и кашичка.

Независимо от това кой вариант ще изберете, знайте че билката намалява възпалението и облекчава болката при отит.

В ушния канал преди лягане може да поставите и лист от билката, предварително залят с топла вода.

Друг вариант за лечение на отит със здравец включва следното –  5-10 грама здравец листа, намачкани на мека каша. Към кашичката добавете 40-60 грама брашно (овесено или ръжено) + 1 супена лъжица камфоров алкохол.

От тази смес омесете меко тесто. Оформете го на ролка. С нея увийте външната страна на ухото.

При необходимост може да се капе в ухото по 1 или 2 капки сок от здравец. След това сложете памук в ухото. Преспете така. След три или четири такива процедури ще забравите за болки в ухото.
При диабет

Практичен лек със здравец помага за нормализиране нивата на кръвната захар при диабет. Необходимо е единствено на ден да се приемат по два свежи листа от билката.

Необходимо е в продължение на седмица да приемате по две листчета от растението. Дъвчете ги продължително.

След едноседмичната терапия направете почивка за още една седмица.

Следва повторение на терапията. Целият курс от терапията и почивките трябва да продължи общо три месеца.

Резултатите от този метод са изключително добри. Благодарение на него може да си спестите голяма част от усилията за спазване на строг хранителен режим.

За сърце, при високо кръвно 

За сърце и най-вече за сваляне на високо кръвно се препоръчва използване на етерично масло от здравец.  Препоръчвано количество за еднократен прием е 10 капки.

Количеството се смесва с  чаша вода. На ден се приемат по общо две дози от този лек. Терапевтичният курс по този метод не трябва да надвишава 15-18 дни. Лекът се приема на пълен стомах. 

За нерви, при безсъние

За борба с безсънието и стреса може да разчитате на един прост и напълно безвреден начин. Терапията се осъществява чрез възглавница, пълна с изсушен здравец.

Ароматните вещества, които се съдържат в билката, въздействат директно върху централната нервна система. Успокояват, спомагат за снемане на стреса и нервното напрежение. 

За стомах

здравец

Здравец се използва като лек при високо кръвно.

За доброто здраве на стомаха също подпомага дъвченето на свеж лист здравец. Методът дава отличен резултат и при зъбобол.

При гастрит, ентерит, колит помага инфузия, получена от 25 грама суха суровина, поставена във вряща вода (една чаша) за 20 минути. Този лек оставете да се утаи за 6-8 часа.

Филтрирайте течността и я приемайте на глътки всеки през интервали от три часа. Лекът действа със същата ефективност при подагра и ревматизъм.

За кашлица

При кашлица опитайте следните два метода със здравец.

Когато мъчителното кашляне е провокирано от тонзилит или фарингит се препоръчва гаргара с отвара от уханната билка.

Натрошете сухи листа в количество от 30 грама и ги прибавете към 450 мл кипяща вода. Не повече от 20 минути трябва да се кисне тази течност. Филтрираният разтвор се използва за гаргара на гърлото 4-5 пъти на ден.

Когато кашлицата се дължи на бронхит или ларингит, или е съпътствана с възпаление на параназалните синуси помагат инхалации със здравец.

В случая се приготвя разтвор от няколко капки етерично масло, които се разтварят в литър гореща вода.

Лечението се прилага два пъти на ден до нормализиране на състоянието.

Отровен ли е?

Употребяван в разумни дози здравецът не е отровен. Но с него не бива да се прекалява. Придържайте се стриктно към указаните дозировки.

Още вътрешно лечение

Здравецът действа като кръвоспиращо средство при лечението на тромбоза и тромбофлебит.

За приготвянето на лека се препоръчва използването на 15 грама суров материал. Количеството се прибавя към 280 мл кипяща вода.

Оставя се да престои една нощ. Отпива се на глътки 3-4 пъти на ден в продължение на 12-15 дни.

За разтваряне и отстраняване на камъни в бъбреците, в пикочния и жлъчния мехур се използва лек от корен здравец.

За приготвянето му използвайте супена лъжица суров материал. Прибавете го към 300 мл студена вода. Разтворът се поставя на слаб огън, довежда се до кипене и се вари в продължение на 15 минути.

здравец

Здравец помага и при диабет.

Инфузията престоява в продължение на един час, филтрира се и се довежда до първоначалния й обем.

Лекувайте се с нея в рамките на един месец. Приемайте я три пъти на ден в количеството от половин чаша. Повторете процеса, ако е необходимо.

При възпаление на вътрешни органи като бели дробове, бъбреци и жлъчен мехур използвайте следния лек. Той е приложим при остеохондроза и подагра.

За получаването му са необходими 30 грама цветчета и листа здравец с 300 мл вода. Варете четвърт час на водна баня. Течността се охлажда и се филтрира.

Доведете я отново до количество от 300 мл, използвайки хладка вода. Приемайте от този лек по 50 мл два пъти на ден.

В продължение на седмица се придържайте към този курс на лечение. Той се повтаря, ако е необходимо.

Външно приложение, рецепти:

Чудният здравец присъства и в куп лекове за външно приложение. Заради антисептичните и болкоуспокояващите си свойства билката намира приложение и като средство за справяне с кожни раздразнения.

Растението стопира всякакви инфекции. Научете как да го използвате и за външно приложение.

Компрес при слънчево изгаряне

Едно от ефективните природни средства за справяне със слънчево изгаряне е билката здравец. Може да използвате студена отвара от здравец.

Приготвя се като запарите за 20 минути в чаша вряла вода две лъжици от билката. След това прецедете и охладете течността в хладилника преди да я приложите под формата на компрес върху кожата.

Останете с компреса поне 30 минутки.

Масло от здравец също успокоява и облекчава парещото усещане на изгорялата кожа. Може да приготвите домашен лосион с него, използвайки следните съставки:

  • масло от здравец – 9 капки
  • дестилирана или розова вода – 50 мл
  • ментово масло – две капчици

Всичко това смесете в шишенце с пулверизатор. Използвайте течността за впръскване върху проблемните зони. Може да използвате лосиона толкова често, колкото прецените.

За премахване на цирей

здравец

За направата му са необходими 2 десертни лъжици от суровината. Количеството се кипва в 600 мл вода. Филтрираният разтвор се използва три пъти на ден до пълното почистване на раната от гнойта в нея. При гнойни заболявания на кожата като цирей, антракс, абсцес и флегмон се препоръчва домашен лосион, приготвен от здравец.

При невралгия 

В случай на невралгични атаки използвайте сок здравец. Лекът е ефективен и при костни фрактури и навяхвания. Препоръчва се използването на свежи листа от билката.

Полученият сок смесете с овесена каша. Нанесете сместа върху мек плат. Приложете го върху засегнатата част на тялото.

Отгоре поставете целофан и топъл шал. Останете с превръзката в продължение на половин час, а след това повторете процедурата. Правете тази процедура до пълно изчезване на болката. 

При хемороиди

За пълно изцеление на хемороиди може да разчитате на мазило със здравец. За неговата направа се нуждаете от шепа от листата на свежата билка и същото количество индрише. Измитите листа накълцайте на ситно. Запържете растителната маса в сто грама разтопена свинска мас.

Накрая на пърженето добавете и 50 грама восък. Изчакайте той да се разтопи. След това оставете мазилото да престои денонощие.

Следва повторното му втечняване (разтапя се на водна баня). Прецежда се през цедка и се налива в малко бурканче.

С това мазило мажете по два пъти на ден хемороидите. Задължително преди това почистете мястото, което ще третирате.

Този домашен мехлем съдейства за бързо спиране на кървенето. Паралелно с това успокоява болката. Мажете се с него, докато кървенето изчезне напълно.

Още рецепти

Приложен външно, здравецът лекува мазоли. В случая се използва лапа от пресни листа на растението.

Друг вариант за справяне с бръчките – от цветчетата на билката пригответе отвара. Прецедете, охладете и я замразете във формички за лед. С кубчетата обтривайте кожата след почистване.

Течността се използва за измиване на лицето. Тя подобрява тена, бори се ефективно с появата на бръчки. 

В лечението на вагинит също се използва здравец, но под формата на етерично масло. За да направите това към 300 мл вода добавете 4-6 капки масло и една чаена лъжичка сода за хляб.

Сместа се бърка до пълно разтваряне на съставките. С нея се напоява вагинален тампон и се поставя във влагалището. Престоява се с него цяла нощ. Това се прави в продължение на няколко седмици.

Противопоказания

За лечение със здравец има някои противопоказания. Сред тях са наличието на язва. Особено когато заболяването протича в остър стадий, уханната билка е напълно противопоказна.

Наличието на ерозивен гастрит с тенденция към кървене е друго противопоказание, с което пациентите са длъжни да се съобразят. За деца под 12-годишна възраст също е неуместно лечение с билката.

Тежка сърдечна недостатъчност и бъбречна недостатъчност са други две заболявания, при които се изключва всякакво лечение със свещената билка. Декомпенсирана форма на
диабет е друг случай, при които здравец е противопоказен.

Бременни, много възрастни

Бременните, както и кърмачките трябва да се въздържат от прием на гераниум под каквато и да било форма.

Няма достатъчно данни за влиянието на растението върху плода, майката и кърмачето. Но въпреки това се препоръчва избягването на билката от пациентите в тази категория.

Билката не е добра алтернатива и за прекалено възрастни хора.

При хронични заболявания

При всякакви хронични заболявания прием на уханното растение също не се препоръчва. В основата на препоръката е риска от обостряне на състоянието.

На какво се дължи полезното и лечебно действие. Съдържание

Лечебното си действие тази божествено ухаеща билката дължи на изобилието си от полезни вещества. Сред тях са танини. След цъфтежа се покачва и съдържанието а алкалоиди.

Други ценни съставки са аскорбинова киселина, етерично масло и каротин. Освен тях растението съдържа феноли и катехини. Всички тези вещества в комплекс обясняват мощни противовъзпалителни, антисептични и болкоуспокояващи свойства на лека.

Флавоноиди, Рутин

Високото съдържание на флавоноди обяснява антиоксидантните свойства на билката.

Тези вещества са главен градивен компонент в клетъчните структури. Те предпазват клетки от пагубния за тях оксидативен стрес.

Рутин е друго вещество, което се съдържа в изобилие в уханната билка. Той има същата функция като флавоноидите – действа антиоксидантно.

Рутинът усилва действието на ценните флавоноиди. Освен това той спомага за пълноценното усвояване на витамин С.

Витамин С, др.

Високото съдържание на витамин С в здравец обяснява употребата на листата му за производство на синтетични витаминни добавки. В уханните листа се съдържа още и витамин Е.

Други вещества, влизащи в състава на чудната билка са р-цимол, бормеол и кетони.

Видове здравец 

Уханният здравец не се среща само във вида, който всички ние познаваме. Съществуват общо 23 вида здравец. Но за лечебни цели се използват едва няколко от тях.

Общото между видовете здравец е, че те са растения, принадлежащи към семейство Здравецови.

Източници на информацията: 1.http://www.bgbilka.com/7015/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%86/

2. https://zadoma.rozali.com/cvetia/p14384.html

3. 

Related Images: